2017 oldtone schedule

 

THURSDAY SEPT. 7

MAIN STAGE
2pm    Bash Bish Bluegrass Band
3pm    Moonshine Holler
4pm    Mona’s Hot 4 featuring Tamar Korn
5pm    Caleb Klauder & Reeb Wilms Duo
6pm    Tuba Skinny
7pm    TBA

DANCE STAGE
7pm    Beginner Swing Dance Lesson w/ Jason Fenton & Elizabeth Orenstein  
8pm    The Lucky Five
9pm    Mona’s Hot 4 w/ Tamar Korn  
10pm   Forgotten Dances of the 1920’s
10:30pm   Tuba Skinny  
 


FRIDAY SEPT. 8


MAIN STAGE
Noon  Gold Hope Duo
1pm    Easy Ridin’ Papas
2pm    Down Hill Strugglers
3pm    The Karl Shiflett & Big Country Show
4pm    The Revelers
5pm    Sabra & The Get Rights
6pm    Roochie Toochie & The Ragtime Shepard Kings
6:45pm Down Hill Strugglers
7:15pm The Po Ramblin’ Boys
8pm    The Karl Shiflett & Big Country Show

DANCE STAGE
4pm    Jesse Lége & Bayou Brew    
5pm    Foghorn Stringband Square Dance w/ Nils    
6pm    Dance Instruction        
7pm    Russett Trio Contra Dance w/ Nils    
9pm    Country Revue
10pm   Jesse Lége & Bayou Brew
11pm   The Revelers    


SATURDAY SEPT. 9


MAIN STAGE        
9:30am -1pm    Oldtone Band & Instrument Contests
1pm    Bill & The Belles    
2pm    David Davis & The Warrior River Boys    
3pm    Corn Potato
4pmTravis Stuart & Sammy Lind
5pm    The Po Ramblin’ Boys
6pm    Bill & The Belles
7pm Roochie Toochie & The Ragtime Shepard Kings
8pm    David Davis & The Warrior River Boys
9pm    Foghorn Stringband

DANCE STAGE
9:30am    Yoga w/ Jennifer Llewellyn        
11am   Robbins Zust Family Marionettes Show        
Noon    Intro to Contra Dance Instruction        
1pm Mountain Laurel Contra Dance        
2pm    Run Mountain w/ Nils Friedland        
3pm    Gaslight Tinkers w/ Luke Donforth
4:30pm    Hopalong Andrew        
5:30pm    Russett Trio w/ Luke Donforth    
6:30pm    Cajun Country Revival    
7:30pm Sabra & The Get Rights        
8:30pm    Gaslight Tinkers w/ Nils Friedland                
10:00pm    Cocek! Brass Band        
11:00pm    Oldtone Old-Time Throwdown        



SUNDAY SEPT. 10


MAIN STAGE
10am    Bear Minimum
11am    Gospel w/ Nadine Landry
Noon    The Feinberg Brothers
1pm    Too Blue
1:45pm Roochie Toochie & The Ragtime Shepard
2:15pm    Dubl Handi
3:00pm    The Feinberg Brothers
3:30pm    Bear Minimum

DANCE STAGE
9:30am     Yoga w/ Jennifer Llewellyn
10:30am    Robbins Zust Family Marionettes Show        
11:30am     Oldtone Family Square Dance!                
1:00pm      The Russet Trio Contra Dance with Luke Donforth!
2:30pm      Hopalong Andrew & Friends Square Dance!    

Schedule subject to change.

 

...and more to be announced!!!